Przegląd Prasy – Top Secret [29] Sierpień 1994
Ale ostatnio wysyp materiałów na naszej Karawanie ;]
Dziś przyjrzymy się dwudziesto dziewiątemu numerowi Top Secret. Jest to najwcześniejszy numer jaki na dziś dzień posiadam, a że staram się opisywać najstarsze numery w mojej kolekcji, to padło akurat na 29.
Tak więc położyłem swoje łapy na magazyn liczący sobie prawie 17 lat o grubości 51 stron (mam na myśli ten numer oczywiście). Okładka przedstawia jakiegoś wielkiego rozpikselowanego demona. Jest to grafika z przygodówki Litil Divil (PC/CD-32)
ISSN 0867-8480
Index 379859
Redaktor naczelny – Marcin Borkowski
Wydawca – Wydawnictwo Bajtek
Dzisiejszy przegląd zaczniemy właśnie od Litil Divil, którego można by nazwać tematem numeru wnioskując po okładce, ale nie jest to do końca prawda. W końcu temat numeru powinien być opisany na kilku stronach, kiedy nasz Litil Divil mieści się tylko na 1 stronie, w dodatku na samym końcu.
Ale co tam. Najważniejsze jest to, że tytuł ten zebrał całkiem wysokie oceny. A stało się to za sprawą bardzo ładnej grafiki, ciekawej fabuły, dużej ilości humoru oraz ogólną miodnością rozgrywki. Miłośnicy przygodówek muszą nadrobić zaległości i wypróbować tą produkcję angielskiej ekipy z Gremlin Graphics Soft. Ltd.
W dziale nowości możemy przeczytać zapowiedzi takich tytułów jak: World Cup ’94 (PC 386), Dreamweb (Amiga), Super Stardust (A1200, CD-32), Alien Breed II Tower Assault (Amiga, CD-32) – bardzo dobra strzelanka, Dice (PC, Windows), Dangerous Street (Amiga 1200), Dragonstone (Amigi), Soccer Kid (PC), All Terrain Racing (Amigi/CD-32).
Z podanych wyżej zapowiedzi na największą uwagę moim zdaniem zasługują Alien Breed II, Dragonstone oraz All Terrain Racing.
Po dziale z nowościami mamy ciekawy przegląd sześciu gier Wolfensteino-podobnych – dziś nazywamy te gry FPSami (ten gatunek był jeszcze określany jako: Doomo-podobne oraz FPP). W tekście opisane są takie aspekty gier jak: fabuła, liczba scenariuszy/etapów i informacja na temat edytora, tipsy i cheaty, krótkie podsumowanie produkcji oraz ocena (w skali 1-10).
Tak więc możemy przeczytać na temat: Blake Stone, Corridor 7, Terror Rampage, Doom – 4 shootery science-fiction; Wolfenstein 3D, Spear of Destiny – 2 gry fantastyczne i warto też dodać, że SoD jest sequelem Wolfensteina 3D. Z braku miejsca w kąciku 4 tytuły zostały tylko wymienione oraz ocenione, a są to: Island of Death, Catacomb of Abbyss, Lethal Tender, Ken’s Labirynth.
Następnie mamy 3 dłuższe teksty (2-3 strony) na temat Might & Magic IV, Inherit The Earth oraz Darksun – The Shattered Land. Obszerne teksty dla obszernych gier – RPGi oraz przygodówka. Ilość tekstu bierze się z faktu, że są to ogólne opisy przejścia każdej z gier oraz krótka recenzja/podsumowanie danego tytułu.
We wczesnych latach ’90 nie śledziłem pism o grach bo byłem wtedy jeszcze dzieckiem, dlatego trochę dziwi mnie to, że w ramach recenzji jest zawarty mniej lub bardziej dokładny opis przejścia gry. W dzisiejszych czasach to jest to bardzo dziwne, żeby serwować w recenzjach takie spojlery czytelnikom. Ale to tylko moje odczucia.
Zaraz po tych solucjo-recenzjach znajduje się dział pod tytułem Jest Taktycznie, w którym zawarte są wreszcie recenzje – krótkie bo krótkie, ale są. Rozrzut tematyczny gier w tym kąciku jest bardzo szeroki. Mamy do wyboru od menedżera piłkarskiego, przez bitwy historyczne aż po wojny korporacji w cyberpunkowej przyszłości.
Tak więc mamy Match of the Day – symulator menedżera piłkarskiego, w którym możemy poprowadzić do zwycięstwa drużynę ligi niemieckiej. Następnie poczytać możemy o klimatach SF w takich produkcjach jak Reunion
Gra będąca węgierską kompilacją „Master of Orion„, „Dune II„, „Sim City” i „Power Mongera„. Należy dodać, że kompilacją wcale zręczną.
Tak więc mamy możliwość zasiedlenia nowej planety, a później podbijania kolejnych. Produkcja wyszła na PC. Następnym tytułem SF jest:
Syndicate – CD – rozszerzone wydanie znanego już Syndicate, w którym gracz dowodzi oddziałowi składającemu się z czterech biocyborgów. Jak każda produkcja Bullfrog jest to gra bardzo wyjątkowa i wstyd o niej nie słyszeć.
Za chwilę cofniemy się do czasów historycznych, ale wcześniej wspomnę jeszcze o Harpoon II – po sukcesie pierwszej części pojawiła się kolejna.
Tak więc zgodnie z tą regułą pojawił się Harpoon II, działający już tylko (!) na karcie SVGA, wymagający driverów VESA, komputera 386 z 4 MB RAM i programu do optymalizacji pamięci.
Gdy dziś się czyta te wymagania gier sprzed lat, to aż trudno uwierzyć jak szybko rozwija się nasza gałąź rozrywki – gier video…
A jeśli chodzi o samą grę to jest to „radarowa” strategia czasu rzeczywistego, dzięki której możemy wziąć udział w 20 scenariuszach ukazujących lokalne konflikty na świecie.
Natomiast w tematyce historycznej mamy 2 tytuły:
Ardeny – polska produkcja rzucająca gracza do dnia 16 grudnia 1944 – ofensywa niemiecka w Ardenach. Jest to:
…formalne przeniesienie z planszówki.
Drugim tytułem jest Tigers on the Prowl – gra która się spóźniła jakieś 4 lata (jak na tamten rok).
Na zakończenie tego kącika warto wspomnieć także o Warlords II Scenary Builder jak można wywnioskować po nazwie jest to narzędzie do tworzenia scenariuszy do Warlords II wypuszczony przez SSG.
Brnąc dalej przez 29 numer Top Secret trafimy na kilka recenzji całkiem ciekawych gier, takich jak: The Last Einhof – strzelanka w stylu Space Invaders, której głównym motywem przewodnim jest piwo i wszystko z nim związane – bardzo ciekawa produkcja. Zebrała 10 za pomysł.; Black Sect – pierwszo-osobowa przygodówka z elementami horroru, która w kategorii muzyka otrzymała 10; Vroom – port z Amigi na PC wyścigów Formuły 1 – 10 za grafikę; Heimdall 2 – Into the Hall of Worlds – druga część bardzo dobrego RPG w klimatach mitologii nordyckiej. Grafika izometryczna wolno się starzeje, dlatego Heimdall nawet dziś wygląda wspaniale (10 za muzykę i 10 za grafikę); Ostatnią najwyżej ocenioną produkcją jest Elfmania – bijatyka z Elfami ze wszystkich stron świata w roli głównej. 10 za grywalność.
Pośród tych niżej ocenionych tytułów na dużą uwagę zasługują także Impossible Mission 2025 – remake sprzed 8 lat sidescrollowanej platformówki, która cieszyła się bardzo dużą popularnością; Epic Pinball pack III – chyba nie trzeba dużo tłumaczyć; Polonäse – klon starego dobrego Snake, tyle że prowadzimy ludzi tańczących Poloneza (kto miał maturę ten wie cóż to jest :])
Na stronie 41 znajduje się także retro recenzja gry pod tytułem Hacker II, w której wcielamy się w agenta CIA, który musi wykraść za pomocą zdalnie sterowanego robota pewne dokumenty z sejfu w dobrze strzeżonym kompleksie ZSRR na Syberii. Fajnie się czyta w (już) retro magazynie na temat retro gier z tamtych czasów.
Poza tym mamy relację z 3 imprez Copy – Party w Chojnowie, Tarnowie i Poznaniu. Copy – Party/Demoparty to spotkanie ludzi ze Sceny Komputerowej i związane jest z pokazami/konkursami prac ze sztuki elektronicznej: muzyka, animacja, grafika itp.
Dodatkowo jest także artykuł na temat możliwości i sposobu podłączania nowinki technologicznej jakim był czytnik CD-ROM do komputera klasy PC oraz krótki przegląd gier wydanych na CD – głównie porty z innych platform, albo reedycje z dodatkowymi materiałami na CD np. filmiki FMV.
Na zakończenie mam jeszcze dwie rzeczy:
Dwu stronicowe opowiadanie Piwem i mieczem po raz siódmy z czego można wywnioskować, że jest to 7 część tego opowiadania. Jego bohaterami są: Wiewióriusz, Kaczoramiks, Alex, Troll oraz Kopalny. Całkiem ciekawa i humorystyczna historyjka chętnie poznałbym ją całą…
Bezkarność gwarantowana III, czyli wyniki ankiety z poprzednich numerów, w której czytelnicy byli pytani o: wiek, posiadane komputery i peryferia, gdzie zaopatrują się w gry, jakie gry preferują oraz jakie rubryki Top Secret lubią najbardziej.
Z wyników ankiety wynika, że TS miało w tamtym roku najwięcej czytelników między 12 a 20 rokiem życia; Amiga, PC oraz Commodore 64/128 królowało wśród sprzętu; zdecydowana większość graczy zaopatrywała się w gry w sposób nielegalny – giełda/kolega, ale z kolei legalnych graczy ciągle przybywało; gracze najbardziej uwielbiali: przygodówki, mordobicia, strategie oraz symulatory jazdy.
Dość przyjemnie się czytało mój pierwszy w życiu numer Top Secret szkoda, że to pismo umarło…
Ciekawe jest to, że w spisie treści nie została napisana cała zawartość numeru. Brakuje np. kącika Stare, ale jare z recenzją Hacker II brakuje także Listy Przebojów ze strony 34. no i jeszcze Listów ze strony 45. Z resztą nie ma problemów.
Tak więc do następnego razu.
Spis treści całego numeru:
6 …. Black Stone
6 …. Corridor 7
7 …. Terminator Rampage
7 …. Spear of Destiny
8 …. Wolfenstein 3-D
8 …. Doom
9 …. Might & Magic IV
12 …. Inherit the Earth
14 …. Darksun
17 …. Match of the Day
17 …. Warlords II Scenary Builder 1
18 …. Reunion
18 …. Tigers on the Prowl
19 …. Ardeny
20 …. Syndicate – CD
21 …. Harpoon II
22 …. Black Sect
23 …. The Last Einhof
23 …. Traffic Department 2192
24 …. Network & Rac Rally
24 …. Vroom
25 …. Super Ski III
26 …. Empire Soccer ’94
26 …. Epic Pinball pack III
27 …. Heimdall II
28 …. Arc Doors
29 …. Bobix
29 …. Polonäse
30 …. Ankieta
32 …. Impossible Mission 2025
33 …. Dema
38 …. CD-Romy
42 …. Tipsy & Kody
46 …. Nintendo
48 …. Opowiadanie
50 …. Elfmania
51 …. Litil Divil
Super Stardust…kolejne potwierdzenie, że jeśli podciągnie sie grę do HD, poprawiajac design to może być ona o wiele atrakcyjniejszym kąskiem od kolejnego CoD-a :D
I pomyślec, że swoją przygodę z Might&Magic zaczynałem od części VIII…czuje się młodo xD
Ja od IX, dodanego do CDA, wczesniej tylko Heroesy ;P
Genialna sprawa, genialna. Takie stare pisemka mają w sobie to coś, a jak już chodzi o takie związane z branżą gier wideo, to miód na moje serce :).
Pamietam dokladnie ten Top Secret to jeden z jakis moze pieciu, ktore kupilem. Mam go do dzisiaj ;)
Z ciekawości spojrzałem jak ma sie sprzedaż Top Secretów i Gamblerów na allegro…i powiem, że gdybym mial nieco wiecej kasy, z checią sprawiłbym sobie parę z nich.
@McMuffin Jak ostatnio zrobiłem zakupy u jednej kobitki na „allele(gro)” to paczka miała 8 kg ;]
cale opowiadanie Piwem i Mieczem jest chocby tu:
http://pogadajmy.com/viewtopic.php?t=700
ja mam prawie wszystkie TSy no ale coz – mam 29 lat ;)
Mój pierwszy numer TS – przeczytałem i wsiąkłem na dobre. :)