Home > Felieton, Humor > Japonia na wesoło, czyli Downtown no Gaki no Tsukai!

Japonia na wesoło, czyli Downtown no Gaki no Tsukai!

Ekipa „Gaki No Tsukai” czyli Tanaka, Endo, Hamada, Yamasaki i wybitny, nieprzewidywalny, rozbrajający Matsumoto.

Z czym to się je? Przedstawione powyżej postacie są gwiazdami w Japonii, znanymi komikami, czy też „pięknisiami” (Endo). Program został emitowany po raz pierwszy 3 października 1989 roku. „Downtown no Gaki no Tsukai ya Arahende!!” (pełna nazwa) najbardziej jest znane poprzez swoje „Batsu Games” (Gry Kary), w którym uczestników spotyka kara za śmianie się w postaci uderzenia kijem, gumowo-podobnym wielkim penisem, pałą policyjną itp. Zasady są proste – chłopaki mają wytrzymać w takich warunkach 24 godziny. Na końcu kilku programów widać ich zmęczenie, ale katowanie zabawnymi scenami i perypetiami skutecznie ich rozbudza. Najczęściej ucina sobie drzemkę Hamada, który jak twierdzi – czuwa. Batsu Games pojawia się tradycyjnie, raz na rok.

Powyższe zasady pojawiły się w następujących odcinkach:

 • Nie śmiać się w hotelu
 • Nie śmiać się w szkole. W tej grze, cała obsada (oprócz Hamady), zostaje wysłana do ‚liceum’ na jeden dzień. Bronią używaną do wymierzenia kar jest shinai.
 • Nie śmiać się na komisariacie policji. Ta gra batsu była premierą jako trzy godzinny odcinek specjalny. Graczami byli Yamasaki, Hamada i Endō. Kary wymierzane były policyjną, gumową pałą. Ludzie wymierzający kary byli wyjątkowo gorliwi w wykonywaniu swojego zadania.
 • Nie śmiać się w szpitalu. Tym razem, pięcioro uczestników Gaki no Tsukai było zmuszonych ubrać się w stroje pielęgniarek. Yamasaki, który dopiero co wyszedł ze szpitala po leczeniu zapalenia jelit, miał dozwolone przerwy podczas gry. Sonny Chiba był najsławniejszym pośród gości biorących udział w grze. (Na marginesie: osobą która dostała najwięcej kar był Matsumoto, ich liczba wynosiła 258).

Pojawiło się również:

 • Nawiedzony hotel, w którym Matsumodo nie miał prawa się wystraszyć.
 • Silent Library, znana chyba wszystkim cicha biblioteka. Kto to zainicjował? Oczywiście, że ekipa Downtown! Osoba, która wylosowała kartę z trupią czaszką poddawana była nikczemnym torturom.

Główni sprawcy


Hitoshi Matsumoto, od którego wszystko się zaczęło po stworzeniu duetu z Hamadą. Aktor, komik, były szef szkolnej bandy, reżyser, producent i  łysy. Rozbrajający poprzez swoje zachowanie, pauzy w mówieniu czy też protesty. Nieraz właśnie to z jego winy mój monitor został poddany opluciu gorącą zupą.

.
.
.
.

Masatoshi Hamada, to wyluzowany do bólu komik. „Gra” rolę tsukkomi, czyli poważnego pajaca. Lubi sieknąć z liścia pozostałych uczestników, gdy Ci zrobią coś nie po jego myśli. „Dawca głosu”. Podkładał „pod” Slowking’a w filmie animowanym Pokemon, „wystąpił” również w Shrek’u.

.

Shozo Endo, tworzy zespół z Tanaką – Cocorico. Kolejny tsukkomi. Uznawany za pięknisia, często kompromitowany poprzez pojawienie się jego żony (Chiaki Fujimoto – piosenkarka, podkładała swój głos w wielu seriach anime, projektantka mody) w programach Gaki no Tsukai. Pojawiała się tylko w sytuacjach absurdalnych i totalnie nieprzewidywalnych. Jest ona nadal zapraszana do programu, mimo iż wzięli rozwód w 2007. Endo pojawiał się regularnie w programie od 1997 roku.

.

Naoki Tanaka, członek Cocorico. Słynny wręcz poprzez swój paniczny strach. Nie zapomnę go z końcówki programu ze szpitala, ze śmiechu zwaliłem się z dywanu na głowę. Podobnie jak Endo, Tanaka zaczął pojawiać się regularnie od 1997 roku.
.
.
.

.

Yamasaki Hosei. W programie od 1995 roku.  Od 2001 co rok ogłasza na publicznym wywiadzie, zalany łzami, że opuszcza program. Kończyło się to zawsze wynoszeniem krzyczącego Yamasaki z sali. Zawsze gra nieczysto. Chociaż do końca nie wiadomo, czy rozśmiesza swoich kolegów specjalnie, czy też może jest tak głupi.

.
.

Co interesujące, scenarzyści, główni producenci, menadżer Downtown również pojawiają się w programie. Zawsze w komicznych sytuacjach, przebrani za kobiety, czy też poddawali torturą co wywołuje tym większy śmiech u samych zawodników.

.

Gdzie oglądać?


Na YouTube znajdziecie sporo przetłumaczonych filmików na język angielski. Najlepiej zacząć od zapoznania się z kanałem użytkownika ShibataBread2, który umieścił już przetłumaczoną całą serię Batsu Game w szpitalu i na komisariacie. Aktualnie wrzuca co kilka dni nowy 10-cio minutowy odcinek w hotelu. Polecam zacząć od szpitala, ubaw po pachy.

A oto krótki przedsmak, tego co Was czeka, a czeka naprawdę wiele…

Tagi:Tagi:


 1. Marcin „Dr.Agon” Górski
  4 lutego, 2010 at 22:32 | #1

  To jest… To… Ahhh… O mój boże…

 2. FilipFx2
  4 lutego, 2010 at 23:09 | #2

  Mają dosyć „specyficzne” poczucie humoru, dosyć….

 3. Marcin „Dr.Agon” Górski
  4 lutego, 2010 at 23:15 | #3

  FilipFx2 To są Japończycy… Oni nawet cement mają specyficzny. Z resztą, ja mogę łapać wszystko co Made in Japan. A humor mi pasuje.

 4. MaQ
  5 lutego, 2010 at 00:12 | #4

  Najlepszy show japonski <3 Hamada i Matsumoto sa najlepsi ;)

 5. tehPanic
  5 lutego, 2010 at 01:09 | #5

  Do artykułu wdarła się literówka – zamiast Cocorino powinno być Cocorico.
  Dodatkowo batsu geemu to nie tylko gry kary w których nie można się śmiać, bo m. in. była (jest?) seria zwana kiki, która polegała na spróbowaniu na ślepo jednego losowo wybranego produktu z pośród wielu marek, a następnie odnalezieniu w procesie smakowania wszystkich towarów. Jeżeli się nie udało, to uczestnika czekała kara.

 6. abrasante
  7 lutego, 2010 at 00:40 | #6

  Tutaj wszystkie odcinki ze szpitala po polsku!

 7. abrasante
  15 lutego, 2010 at 02:16 | #7

  Kolejne osoba, która tłumaczy Gaki no Tsukai! Przetłumaczone zostały wszystkie odcinki „reportaże”, teraz jest tłumaczona świetna seria z Hotelu.

  Klik

 8. Wiatrodajna
  20 września, 2011 at 17:12 | #8

  Ktos moze wie czy pojawily sie w sieci jakies nowe odcinki ? :)

 9. SroQ
  20 września, 2011 at 19:53 | #9

  @Wiatrodajna
  Nie mam pojęcia, musialabyś poszukać na jakiś fanowskich stronach, ewentualnie oficjalnej, jeśli polapiesz sie w krzaczkach :D

 10. Batsugame
  26 lutego, 2013 at 06:24 | #10

  Na Batsugame.pl

 1. Brak jeszcze trackbacków