Home > Przegląd Prasy > Przegląd Prasy – Click! [25/1990] 30 Listopad 1999

Przegląd Prasy – Click! [25/1990] 30 Listopad 1999

3 sierpnia, 2011 Idź do komentarzy

Dziś rzucimy okiem na pierwszy (pilotażowy) numer dość znanego magazynu o nazwie Click!, który ukazywał się od listopada ’99 do maja 2009. Przez dwa lata był on wydawany jako dwutygodnik, a od roku 2002 stał się już miesięcznikiem tylko po to aby w maju 2009 dokończyć swego żywota.

Z okładki puszcza do nas oko ponętna Lara Croft (w czapce mikołaja) z okazji zbliżających się świąt oraz coraz bliższej premiery czwartej części Tomb Raidera.

ISSN 1509-0558
Index 351555
Redaktor naczelny – Aleksandra Cwalina
Wydawca – Wydawnictwo H.Bauer Sp z.o.o.

Zaglądając do środka znajdziemy  62 strony, w tym 4 plakaty, których niestety (chyba) nie posiadam.
Na sam początek zaserwowano 5 zapowiedzi: Gran Turismo 2 (PS1), Battle Tanx (PS1/N64), kultowe już The Sims (PC), Shogun Total War (PC) oraz dwustronicowa zapowiedź wielkiego Diablo 2 (PC).

Następnie w dziale z Test oddano czytelnikowi 19 rzetelnych i przyjemnych w czytaniu recenzji gier. Na szczególną uwagę zasługują: GTA 2 (PC/PS1) – gracze, który wychowali się na Vice City i San Andreas powinni niezwłocznie nadrobić zaległości i zagrać w 1 i 2 część; legendarne Crash Team Racing (PS1) oraz Spyro 2 – Gateway to Glimmer (PS1); Final Fantasy VIII (PC) – ósma część (wydana dopiero po roku od premiery na PS1) jednej z najpopularniejszych w Europie serii jRPG jest za razem najbardziej kontrowersyjną odsłoną tej serii w XX w.; warto także odświeżyć sobie wspomnienia, bądź dopiero odkryć Theme Park World (PC) oraz Pizza Syndicate (PC); Tematem numeru jak sugeruje okładka jest Tomb Raider The Last Revelation (PC/PS1) – czwarta przygoda jaką możemy przeżyć u boku pięknej panny Croft. Reszta recenzji jest na dole w spisie treści.

W dziale Tips & Tricks mamy standard, czyli cheaty do kilku gier oraz opis przejścia dwóch miast w Driver.
Natomiast w kąciku Nowości przeczytać możemy kilka njusów z branży komputerowej i gier wideo. Najważniejsze w tym numerze wydają mi się informacje na temat nowej oferty (w tamtych latach) TPSA, która udostępniła tzw. stałe łącze – coś co dziś jest dla nas rzeczą oczywistą 11 lat temu była niesłychaną nowością. Według informacji podanych w artykule pod koniec roku 1999 z Internetu w Polsce korzystało ok. 15 000 użytkowników, a cena za godzinę surfowania wynosiła 5,8zł. Poza tym przeczytać możemy o macie do Dance Dance Revolution no i o samej grze, które dopiero co zostały wprowadzone na rynek Europejski. Nie można też nie wspomnieć o Makaronie, czyli Dreamcascie, który po 2 miesiącach od premiery w Europie kosztował 1500 zł i miał aż 30 gier w swojej bibliotece.
Oprócz tego na stronach 8-9 zamieszczono różne rankingi gier, w których czytelnicy głosowali na gry w kategoriach: Top 20, Hot 5, Gry na Bezludną Wyspę, System Top 5. Dział ten był kontynuowany przez kolejnych wiele numerów.

Na najwięcej uwagi moim zdaniem zasługują artykuły w działach: Kino/TV oraz Sprzęt, w których znajdują się bardzo ciekawe artykuły.
Na pierwszy rzut idzie tekst na temat przenośnego telewizora CRT, w którym rozebrano jeden egzemplarz na części i opisano do czego służą poszczególne podzespoły. W dalszej części artykułu jest poradnik z cennymi radami przydatnymi przy kupnie takiego odbiornika oraz szybki przegląd wiodących (w tamtych czasach) modeli przenośnych telewizorków.
Następny artykuł to Operacja Furby. Pamiętacie te futrzste cybernetyczne zabawki, popularne pod koniec lat ’90? Christian Muller specjalnie dla czytelników wykonał autopsję tej małej bestii, żeby przedstawić wszem i wobec zasadę działania tych zabawek. Dzięki ciężkiej pracy Christiana dowiadujemy się:

Przeprowadziliśmy „Operację Furby”. Rozebraliśmy naszego milusińskiego na kawałeczki. Co odkryliśmy? 64 kilobajty pamięci, procesor, silniczek, osiem czujników, a także przewody, płytki, kółka zębate i trochę plastiku. Pomysłowe połączenie tych wszystkich elementów sprawia, że Furby wspaniale udaje żywe stworzenie

Po resztę zapraszam do lektury samego artykułu.
Krótko wspomnę tylko o poradniku Zrób własną okładkę na CD w programie MS Word oraz o przeglądzie programów multimedialnych takich jak kurs prawa jazdy, oraz zbiór kilku encyklopedii.
Idąc dalej mamy bardzo ciekawy artykuł na temat systemów dźwiękowych w kinach, a dokładniej o dźwiękach w Star Warsach. Razem z premierą Mrocznego Widma do kin wkroczył także nowy system dźwiękowy – Dolby Digital Surround EX. Z tej okazji powstał ten artykuł, w którym została wytłumaczona zasada działania dźwięków w kinie – sposób rozstawienia głośników oraz ich ilość rodzaj. Dodatkowo można zobaczyć na schemacie sposób i miejsce zapisu ścieżki dźwiękowej (analogowej oraz cyfrowej) na kliszy filmu.
W działach Internet i Telewizja zostały opisane: zasady działania Internetu, kafejki internetowe oraz 5 minut Igora – artykuł na temat „narodzin” wirtualnego prezentera programu telewizyjnego „W Sieci”.
Na sam koniec pozostał jedno stronicowy tekst o przodku naszego komputera (maszyna licząca oparta na kołach zębatych), który powstał już w roku 1642. Jego twórcą był Blaise Pascal – wielki matematyk. Od jego nazwiska później został nazwany jeden z języków programowania. Gorąco polecam zagłębienie się w tym jakże ciekawym temacie. W końcu gdyby nie ten człowiek i jego maszyna licząca nie było by dziś współczesnych komputerów oraz konsol.

Pierwszy numer Clicka! okazał się być strzałem w dziesiątkę i magazyn ten był kontynuowany przez kolejne 10 lat. Dziś przedstawiłem zaledwie pierwszy ze 133 numerów. Za jakiś czas zajrzę ponownie do tego czasopisma, ale póki co muszę wpierw przejrzeć wiele innych tytułów.
Do następnego razu!

Spis treści całego numeru:

Zapowiedzi
4 …. Diablo 2
6 …. Shogun: The Total War
7 …. The Sims
7 …. Gran Turismo 2
7 …. Battle Tanx

Lista Przebojów
8 …. Ułożona przez Was lista największych przebojów ostatnich miesięcy

Test
12 …. Atlantis 2
27 …. Codename Eagle
25 …. Crash Team Racing
25 …. Extreme Biker
14 …. Fifa 2000
20 …. Final Fantasy VIII
23 …. Gorky 17
27 …. Grand Theft Auto 2
21 …. Kurushi Final
23 …. Panzer Elite
18 …. Pizza Syndicate
28 …. Rally Championship 2000
24 …. Revenant
28 …. Sega Rally 2
21 …. Spyro 2
16 …. Theme Park World
26 …. The Nomad Soul
22 …. Unreal Tournament

Trix & Tips
29 …. Kody na Playstation
30 …. Driver – Poradnik
34 …. Kody na PC

Sprzęt
37 …. Know-How
38 …. Przegląd dziewięciu modeli telewizorów
40 …. Operacja Furby

Programy
42 …. Zrób własną okładkę na CD
44 …. Nowości

Połączenia
58 …. Co mogą komórki

Internet
46 …. Jak działa Internet
48 …. Cafe Internet

Kino/TV
50 …. Tajniki dźwięków w „Gwiezdnych Wojnach”
52 …. 5 Minut Igora

Extra
10 …. Tomb Raider 4
56 …. Gwiazdkowa CLICKakcja
62 …. Liczące kółka

Inne
54 …. Fun
60 …. Nowinki ze świata sprzętu

Tagi:Tagi:


 1. Tfor
  3 sierpnia, 2011 at 16:20 | #1

  Genialne. Jednak moim nieukrywanym marzeniem jest dorwanie wszystkich (a jest ich mało na szczęście) numerów Game Boy Magazyn :), choć z chęcią bym przeczytał kilka starych numerów Click’a, z tego co pamiętam to pierwszy kontakt z nim miałem może w 2003-2004r.

 2. SroQ
  4 sierpnia, 2011 at 00:01 | #2

  Pierwsze Clicki! były wyrąbiste, mam kilka do dzisiaj, potem (w, bodaj, 2003) przejął je Bauer i wszystko spieprzył….

 3. McMuffin
  4 sierpnia, 2011 at 11:54 | #3

  Pierwsze lata Clicka! wspominam naprawdę ciepło, redakcja złożona z Randalla, Froggera i spółki dostarczyła naq rynek naprawdę ciekawe pismo w stosunkowo niskiej cenie ;)

 4. Faceless
  8 sierpnia, 2011 at 10:32 | #4

  Gdzieś leży u mnie kilka stosów CLICKA! :D Dobre stare czasy:)

 5. Dran
  19 stycznia, 2013 at 18:50 | #5

  Stare dobre czasy ;…

  Nie mialem wtedy kompa .
  Ale znalem juz Half-lif-a
  Resident Evil , i pare innych (dzieki mojemu kuzynowi )
  mam gdzies ten numer az go jutro poszukam .
  pozdro