Home > Przegląd Prasy > Przegląd Prasy Extra – Play #132

Przegląd Prasy Extra – Play #132

Wrzesień 19th, 2011 Idź do komentarzy


Tym razem oprócz tradycyjnego przeglądu PSX Extreme mamy przyjemność zaprezentować wam najnowszy numer czasopisma Play PC. Czy warto wydać na niego swoje pieniądze? Przekonajmy się!

Do Playa mam prywatnie spory sentyment – będąc jeszcze dzieciakiem to właśnie to czasopismo (wespół z śp. Clickiem! i CDA) dostarczało mi najświeższych informacji o konsolowym rynku w czasach, gdy internet mogłem odwiedzić najwyżej podczas wizyty w szkolnej pracowni informatycznej. Czasopismo przez 11 lat istnienia przechodziło liczne, mniej lub bardziej udane metamorfozy, ale to już temat na oddzielny artykuł o jego historii.

Czasopismo w liczbach:
– 108 stron
– 3 pełne wersje
– 15 newsów
– Cena: 14,90 zł

Na płycie DVD odnajdziemy 3 pełne wersje gier: całkiem świeżą (i bardzo udaną) strategię Tom Clancy’s EndWar, mix przygodówki i hack ‚n slasha Daemonica oraz polską premierę, grę Chronostorm. Jako bonus na krążku zamieszczono także pełny e-book książki Przedwiośnie Żywych Trupów.

Po otworzeniu okładki czasopismo wita nas krótkim wstępniakiem autorstwa ManJaka, krótkim opisem zachęcającym do przeczytania relacji z targów gamescom oraz spisem treści.
Z Newsów dowiemy się sporo o min. najnowszym Counter-Strike’u, Resident Evil: Operation Raccoon City czy Warhammerze Online, który już niedługo doczeka się kolejnego rozszerzenia. Następnie redakcja przeprowadza pojedynek pomiędzy dwoma najbardziej oczekiwanymi FPS-ami tego roku: Call of Duty: Modern Warfare 3 oraz Battlefieldem 3, z którego zwycięsko wychodzi….a zresztą, nie będę wam psuł czytania ;)

Zaraz po pojedynku wkraczamy do działu Rzut Okiem, w którym przeczytamy obszerną relację z wspomnianych targów w Kolonii i najważniejszych gier tam prezentowanych. A wśród nich znalazły się chociażby takie hity jak Batman: Arkham City, Diablo III, Star Wars: the Old Republic, Mass Effect 3 czy TES V: Skyrim.

Kończąc zapowiedzi gamescomowe natrafiamy na Raport, w którym Cubituss podejmuję tematykę coraz bardziej rosnących w siłę gier, które bez szumnych zapowiedzi (oraz milionowych budżetów) stały się nieoczekiwanymi hitami, przy okazji rozważając niejako fenomen gier z dystrybucji cyfrowej.

W aktualnych Recenzjach króluje nowy Deus Ex, który zdążył już oczarować prawdopodobnie każdego, kto w niego zagrał. Nie inaczej było z [rgb], który pomimo marudzenia na czas gry nie omieszkał jej wystawić stosownej oceny. Oprócz Deusa w tym numerze znajdziemy recenzje takich gier jak Street Fighter IV: Arcade Edition, dodatku do Fallout: New Vegas, From Dust, Limbo, D&D: Daggerdale, Supreme Ruler: Cold War czy Tropico 4.

Dział Retro zaprezentuje nam 5 gier, które odmieniły życie Pawła Zawodnego z Techlandu i przedstawi reedycje Civilization IV oraz Team Fortress 2. Wisienką na torcie będzie tekst [rgb] o najciekawszych wpadkach w grach video, które dzisiaj urosły do statusów kultowych.

Zbliżając się do końca pisma natrafiamy na cześć felietonową, Play2, która wita nas felietonem Cubitussa pod tytułem System Binarny. Główną atrakcją tego miesiąca jest artykuł traktujący o zombie w popkulturze autorstwa Marcina Wełnickiego, który przeczytałem z niekłamaną przyjemnością i polecam go każdemu interesującemu się zgniłymi monstrami. Kontynuując tematykę nieumarłych quentin serwuje czytelnikowi wpis o wiele mówiącym tytule Zombie da się lubić, w którym przedstawia 5 nieświeżych istot, które mogą u nas wzbudzić sympatię. Dział kończy kącik z listami od fanów oraz ich minirecenzjami gier, nie zabrakło tez kultowego komiksu Joyjoy i Padie autorstwa Śledzia. Czasopismo zamyka Screenstory pod tytułem Krew, pot i łzy.

132 numer Playa jest moim pierwszym od kilku miesięcy i bez bicia przyznaję, że wrażenia z obcowania z pismem są bardzo pozytywne. Mocną stroną magazynu jest publicystyka, którą czyta się z niekłamaną przyjemnością, chłonąc całość jednym tchem. Reasumując i odpowiadając na pytanie „Czy warto wydać na niego swoje pieniądze?” odpowiadam bez zastanowienia: warto! Zwłaszcza, że obecny Play jest kawałkiem fachowego pisma, które powinno przetrwać w dobie kryzysu branżowego ;)
Jak zresztą powiedział mi Aleksy „Alex” Uchański (dawny redaktor naczelny Playa, ale też Gamblera czy Top Secret)

Zresztą zobaczcie jak długą drogę przeszedł Play i jaki fajny jest teraz.

Tagi:Tagi:


 1. Nanaki
  Wrzesień 19th, 2011 at 21:28 | #1

  Playa ostatni raz mialem w lapach dluuugo przed jego metamorfoza, ale widze, ze poczynili zmiany na lepsze, chyba mnie przekonales do zakupu, zwlaszcza, ze CDA ostatnimi czasy posysa ;P

 2. Den
  Wrzesień 20th, 2011 at 12:20 | #2

  Z braku laku kupiłem tego Playa kilka dni temu i naprawdę miło sie zaskoczyłem – teksty czyta się naprawdę świetnie i aż dziw człowieka bierze, jak długą drogę przeszło to pismo (zgodnie tym, co pisze Alex). Kiedyś Play był naprawdę o wiele słabszy, chociaż obecnie brakuje mi jakiegoś konkretnego komiksu Śledzia i większej ilości jego grafik (kiedyś okraszały też sporą ilośc tekstów czy działów). Ale mam nadzieję, że i to z czasem się pojawi ;)

 3. SroQ
  Wrzesień 20th, 2011 at 13:05 | #3

  Mi też brakuje Strefy Śledzia, może dlatego, że 8bita czytałem niemal od samego początku (i mam szczerą nadzieję, że kiedyś wyjdzie zbiorcze wydanie tego komiksu) – plakat w 8bitem HD do dziś wisi w moim pokoju :)

 4. Tfor
  Wrzesień 20th, 2011 at 15:38 | #4

  Trzeba będzie przeczytać w Empiku, bo kilkoma rzeczami zachęca ;).

 5. Nagash
  Wrzesień 21st, 2011 at 13:30 | #5

  Z czytaniem w Empiku to raczej chyba będzie problem, bo Play zazwyczaj jest zafoliowany.

 6. SroQ
  Wrzesień 21st, 2011 at 14:29 | #6

  Ano jest, podobnie jak CDA.

 7. Nagash
  Wrzesień 21st, 2011 at 22:28 | #7

  Powoli szykuje się z mojej strony Przegląd Retro styczniowego numeru Play z 2003 roku!

 8. SroQ
  Wrzesień 21st, 2011 at 23:04 | #8

  Ja z kolei szykuje coś jeszcze bardziej big związanego z Playem, ale na razie cii ;3

 9. Nanaki
  Wrzesień 21st, 2011 at 23:49 | #9

  No to czekamy :D

 10. McMuffin
  Wrzesień 22nd, 2011 at 13:23 | #10

  Dzisiaj powracając ze szkoły zakupiłem tego Playa i mimo małych obaw, nie zawiodłem się. obok Neo+ to obecnie najlepsza dawka publicytsyki okołogrowej. Nie ma takiego przepychu jak w CDA, ale to akurat dla mnie spory plus, zwłaszcza, że przepych w CDA to cień dawnej chwały – a tutaj chłopaki utrzymują swój indywidualny feeling, w który zgłębia sie z przyjemnością.

 11. Nagash
  Wrzesień 22nd, 2011 at 18:31 | #11

  Robicie mi smaka na ten numer :D A krucho u mnie z kasą ;/