Home > Geek, Retro, Video > Commodore 64 mówiący po polsku? To możliwe!

Commodore 64 mówiący po polsku? To możliwe!

Próbując wytłumaczyć znajomemu cudo techniki jakim niegdyś był Commodore 64, natrafiłem na ten oto filmik. Jest to mała prezentacja kartridża Black Box w wersji 8.0, dzięki któremu nasz Komandor mówi w języku polskim. I śpiewa.





Tagi:Tagi:


  1. krzaczor93
    25 lipca, 2010 at 20:11 | #1

    Któż z posiadaczy C64 z Polski nie zna czarnego pudełka? Więc nie jest to żadna niespodzianka ;)

  2. Tomasz „abrasante” Karulski
    25 lipca, 2010 at 20:31 | #2

    Początki Ivona? Hehe.
    Przypomina mi trochę gadkę WOW’a z polskiego serialu o tej samej nazwie z 1993 roku. Ktoś pamięta?

    Klik – sprawdźcie od 5 minuty.

  3. Bartłomiej „Barts” Nagórski
    25 lipca, 2010 at 21:08 | #3

    A mnie się przypomniała demonstracja wirusa Cysta(Rychu) w programie MKSVir – z głośniczka PC leciało wtedy zniekształcone „Precz z Wałęsą” i „Ch… ci w d…!”.

    A na ZX Spectrum były gry z syntezą mowy, chyba Robin Hood i jeszcze jeden tytuł, którego nie mogę sobie przypomnieć.

  4. Bodzio
    25 lipca, 2010 at 21:41 | #4

    lol widzę, że nie jestem sam :D nie czytając komentów od razu mi przyszło do głowy WOW, a do tego jeszcze Smacznego telewizorku, chyba tak się film nazywał, nie wiem czy to wina głosu, czy efektu pasków, ale psychoza niezła…

  5. krzaczor93
    25 lipca, 2010 at 21:48 | #5

    Jeżeli chodzi o syntezę mowy na 8-bitowcach to i tak wymiata Texas Instruments TI99 – urządzenie naprawdę zaawansowane technicznie, a z możliwością podłączenia syntezatora sprzętowego!
    http://starekompy.pl/ti99.html

    Ogólnie polecam http://www.starekompy.pl. Wiele się tam nauczyłem.

  6. Morden
    27 lipca, 2010 at 18:41 | #6

    @Bartłomiej „Barts” Nagórski – Chyba kazdy kto mial MKS’a w tamtych czasach, ma za soba pelen przeglad katalogu wirusow. Haha. Pamietam Cyste jak dzis. Wirus odgrywal cztery sample. Oprocz tych, ktore wymieniles, bylo jeszcze „k***a twoja mac” i „odejdz od klawiatury palancie”. Ostatni tekst nie byl w MKS opisany.

    Odnosnie wczesnej syntezy na 8-bitowcach, bylo tego sporo. Na malej Atarynce bylo demko, ktore odgrywalo rozne dzwieki, wplatajac miedzy nie rozne teksty. Np. po odglosie wybuchu padaly slowa „kryj sie” i tym podobne.

    Odnosnie klipu, tej samej syntezy uzywala gra Poker Po Polsku. Wiekszosc ludzi posiadajacych C64 w czasach jego swietnosci na pewno tytul kojarzy, jako ze bylo to cos, co czesto odpalalo sie dla smiechu. Teksty ktorymi ciska komentator sa bezbledne: „Masz siano w talii?” lub „Wez te szmaty!”.

  7. Pet
    26 sierpnia, 2010 at 03:54 | #7

    Chciałem zauważyć, że ten syntezator mowy to żadne oryginalne polskie działo. Autorzy cartridge „pożyczyli” sobie znany syntezator mowy „S.A.M.”, który dostępny jest na różne platformy: http://www.youtube.com/watch?v=Jx2FDZIvg_0

  8. marioc64
    12 marca, 2019 at 10:45 | #8

    @krzaczor93
    Nie wiem czy w przypadku tego TI tak jest, ale większość syntezatorów mowy w latach 80 bazowała na nagranych słowach, które sklejała. Ten w Commodore to SAM, istniała też Polska wersja SAM po Polsku, która jest wbudowana w tego BlackBoxa (każdy posiadacz Commodore chyba to zna). SAM to jeden z pierwszych prawdziwych i pełnych syntezatorów mowy. SAM odnajduje we wpisanym słowie fonemy i je skleja.

  1. Brak jeszcze trackbacków