Home > Przegląd Prasy > Przegląd Prasy Retro – Play 1/2003

Przegląd Prasy Retro – Play 1/2003

Listopad 4th, 2011 Idź do komentarzy

W ostatnim czasie pojawiły się na Karawanie dwa teksty na temat pisma o dźwięcznym tytule Play dlatego postanowiłem dołożyć swoją cegiełkę. Mój wybór padł na styczniowy numer z roku 2003.

Pierwsze co się rzuca teraz w oczy to całkiem inna szata graficzna magazynu w porównaniu do tego co można dziś zobaczyć w kioskach. Ale nie tym się tu interesujemy, ponieważ najprawdopodobniej SroQ napisze o tym w swoim artykule na temat historii pisma.

Czasopismo w liczbach:
– 68 stron
– 2 pełne wersje
– 2 płyty CD
– 9 newsów
– 2 plakaty
– Cena: 8,90 zł

Na płytkach znajdziemy dwie pełne wersje gier: Carmageddon TDR 2000 oraz gry, która jest dla mnie zagadką ponieważ płytki mi gdzieś przepadły, a w Internecie znajduję tylko info na temat Carmageddona. [jeśli ktoś wie co znajduje sie na 2 płytce to proszę napisać w komentarzu]. Poza pełniakami są oczywiście Dema, Zwiastuny oraz Tapety.
A na plakatach pojawił się Harry Potter i Komnata Tajemnic, który jest tematem numeru oraz 007  nightfire.

Na początek zajrzymy do działu o dźwięcznej nazwie Nowości, w którym to przeczytamy krótkie zapowiedzi takich hitów jak: S.T.A.L.K.E.R., World of Warcraft oraz Broken Sword 3. Poza tym są jeszce: Chariots The First Olymipcs, Heath The Unchosen Path, Commnados 3 Return to the Battle, Midnight Club II oraz jeszcze dwie gry MMORPG: Star Wars Galaxies i City of Heroes. Nie samymi grami człowiek żyje, więc znalazło się także miejsce dla trzech ekranizacji gier (a jednak wszystko się w okół nich kręci), a więc mamy szumnie zapowiadanego Dooma, którego przyznam się nie oglądałem jeszcze. Pozostałymi filmami są: Starsky & Hutch, który nie jest ekranizacją tylko remakiem, ale przy tej okazji powstała gra oraz Pac-Man na temat którego nie zdołałem znaleźć wiarygodnych informacji.

Następnie trafiamy na tekst, który spodoba się zapewne każdemu anty/fanowi Simsów. Chyba nie ma osoby, która nie bawiła by się w brutalny sposób ze swoimi podopiecznymi? W artykule Dom pełen niespodzianek, czyli siedem sposobów na sima redakcja podsuwa czytelnikom różne ciekawe techniki mordowania simów. Większość oparta jest na ogniu i łatwopalnych przedmiotach, no i nie mogło zabraknąć klasyka – sprzedaż drabinki z basenu.

Na kolejnej stronie zaczyna się Reportaż, w którym znajduje się 8 dłuższych zapowiedzi produkcji, które miały ukazać się w najbliższym czasie. Na największą uwagę zasługują: The Sims Online, który ukazał się w grudniu 2002 i zapowiadał się na wielki hit, ale ostatecznie upadł jeszcze w 2003. Okazuje się, że w roku 2008 były próby odtworzenia tego produktu pod nową nazwą EA-Land, lecz ten także umarł po krótkim czasie.
Drugim ważnym tytułem jest The Elder Scrolls III – Tribunal dodatek do wiecznie żywego Morrowinda, wydłużający przygodę o kolejne 40 godzin (pomyśleć, że w tamtych latach dłużej się grało w dodatek niż w 3 gry wydane dziś).
Poza tym mamy jeszcze: Praetorians, Aquanox 2: Revelation, Platoon oraz Combat Flight Simulato Battle fot Europe. Jakby tego było mało znalazło się też miejsce dla dwóch polskich produkcji, a mianowicie Speedway Grand Prix oraz Polanie II.

Brnąc dalej w głąb numeru trafiany na ring, a dokładniej stajemy Przed Ringiem. W tym dwustronicowym tekście:

Jojoy i Paddie zastanawiają się, która gra zapowiada się na bardziej wystrzałową: Breed czy Halo

Tak, więc mamy pojedynek między dwoma „Playowymi” bohaterami komiksu, którzy zarzucają się argumentami na temat wyższości Breed nad Halo i vice versa.

Skoro już jesteśmy przy tej tematyce dział Pojedynek zawiera porównanie rodzimego Snajpera oraz 007 Nightfire. Pod lupę poszły następujące aspekty: realizm, humor, snajperka, kobiety, język, motywy rodzime, gadżety, rozwój postaci. Przekonajmy się kto jest lepszym superagentem do zadań specjalnych. (zdradzę w tajemnicy, że to B[ł]ond wygrywa)

Dział Testy obfituje w wiele ciekawych tytułów. Najważniejszymi z nich są The Elder Scrolls III: Morrowind, NHL 2003, 007 Nightfire, Hegemonia Żelazne Legiony oraz Age of Mitology ponieważ spotkały się z dużym uznaniem w redakcji.
Poza wymienionymi perełkami do styczniowego numeru trafiły także: Harry Potter i Komnata Tajemnic, Hotel Giant, Industry Giant II, MOH: Allied Assault Spearhead, Project Nomads oraz nasz rodzimy Snajper.
Tytuł CRAP miesiąca otrzymuje: TAXI Challange z oceną niedostateczną (2,5).

Na zakończenie tej ciekawszej zawartości numeru (bo Tajne Kody raczej nikogo nie interesują) redakcja przygotowała nam dwa działy. Pierwszym jest Sprzęt, w którym przetestowano 3 karty telewizyjne oraz mysz, kierownicę i kartę dźwiękową. Dawniej potrzeba było specjalnej karty rozszerzeniowej, żeby oglądać telewizję na komputerze, a dziś wystarczy przeglądarka WWW… Wydaje się, że to takie odległe czasy a tu raptem 8 lat minęło….
A drugim Replay – krótki przegląd starszych gier, które doczekały się ponownego wydania w nowej niższej cenie: Thief II, Evil Twin, Aliens vs Predator, Invictus, Baldur’s Gate oraz moja ulubiona przygodówka – Ace Ventura.

Tagi:Tagi:


 1. SroQ
  Listopad 4th, 2011 at 22:06 | #1

  Evil Twin… dobra gra, zwłaszcza jeśli komuś podobalo się American McGee’s Alice. Była tez słynna ze swojej polskawej wersji językowej ;P

 2. Tfor
  Listopad 5th, 2011 at 12:16 | #2

  Oj tak, Evil Twin ;).

 3. Bodzio
  Listopad 6th, 2011 at 12:59 | #3

  Mam ten numer, choć jakoś PCtowy Play mi nie przypadł do gustu. Zwłaszcza jak potem zmienił format i papier i zaczął dodawać tandetne gierki.

 4. SroQ
  Listopad 6th, 2011 at 14:26 | #4

  To fakt, z tamtego okresu pamietam, że najbardziej konkretnymi grami jakie dodali były dwie częsci Conflict: Desert Storm i Postal 2, przy czym ten drugi jest dosc specyficzny ;P