Home > Przegląd Prasy > Przegląd prasy – PSX Extreme #150 Luty

Przegląd prasy – PSX Extreme #150 Luty

Cytując Butchera z redakcji PSX Extreme „(…) papier staje się powoli produktem niejako ekskluzywnym”. Prasa nie umarła i z tego właśnie powodu narodził się pomysł comiesięcznego przeglądu magazynów konsolowych. Tym samym z małym opóźnieniem rozpoczynamy nasz nowy cykl. Co przyniósł styczniowy numer PSX Extreme? Zapraszam do rozwinięcia.

A przyniósł wiele. W końcu najnowszy, 150 już numer PE jak przystało na pierwszy w nowym roku, podsumowuje cały miniony 2009. Tak więc pośród 98 styczniowych stron znajdziemy aż 11 rankingów i podsumowań.
.

Jak PE zmieniło świat


Humorystyczny ranking, podsumowanie 14 lat istnienia magazynu. Chcesz wiedzieć czego nie byłoby dziś bez PE? Leć do kiosku po najnowszy numer!
.

Kalejdoskop 2009


Czyli 10 najbardziej pamiętnych momentów 2009 roku w świecie gier. Znajdziemy tu m.in. premierę PS3 Slim, czy wojnę Sony i Nintendo na rozmiary handheldów.
.

TOP Trendy


Top Trendy to ranking kamieni milowych postawionych w 2009 roku w świecie gier. W rankingu m.in. lokalizacje gier konsolowych w Polsce.
.

Kalejdoskop 2010


Lista największych i najbardziej wyczekiwanych w 2010 roku tytułów.
.

365 dni z grami CD Projekt


Mocno reklamowe podsumowanie 2009 roku w studiu CD Projekt. Na liście m.in. Bayonetta, Darksiders, a także PES 2010. Na łamach styczniowego PE konkursy dotyczące dwóch pierwszych tytułów. Do wygrania gry Bayonetta, Devil May Cry 4, Darksiders, 50 Cent: Blood on the Sand, oraz Destroy all Humans. Nagrody funduje oczywiście CD Projekt.
.

TOP10 Gier 2009 wg redakcji PSX Extreme (PS2, PS3, X360, Wii)


Jak sama nazwa wskazuje ranking obrazuje 10 najlepszych tytułów na konsole stacjonarne w 2009 roku. W podsumowaniu udział wzięło 18 redaktorów. Na liście m.in. inFamous, Batman: Arkham Asylum, Uncharted 2: Among Thieves.
.

TOP10 Gier 2009 wg redakcji PSX Extreme (PSN, XLA, WiiWare)


Jak wyżej, tym razem w szranki stanęły dystrybuowane cyfrowo tytuły sygnowane przez „trzech mocarzy rynku konsolowego”. W rankingu znajdziemy m.in. świetny remake przygodowego hitu minionego wieku, czyli The Secret of Money Island Special Edition, oraz dwa dodatki do najmłodszego dziecka spod znaku GTA, czyli Lost & Damned i Ballad of Gay Tony.
.

TOP10 Gier 2009 wg redakcji PSX Extreme (PSP, Nintendo DS, iPhone)


Handheldy w natarciu! Do walki stanęły takie tytuły jak Gran Turismo, Final Fantasy Dissidia, oraz GTA Chinatown Wars. Sprawdźcie to sami!
.

TOP Mixer – gry, które straszą


W trzecim już TOP Mixerze zg(Red.)zi wzięli pod lupę konsolowe dreszczowce. Chcesz wiedzieć, które tytuły sprawiały, że gracz bał się wyjść w nocy do toalety? Nie przegap styczniowego TOP Mixera!
.

Powrót do przeszłości GAME BOY – TOP 10 GIER


Po zapoznaniu się z krótkim materiałem przybliżającym historię legendarnego już handhelda Nintendo warto zajrzeć do rankingu dziesięciu najlepszych gier na tą konsolę. Na liście m.in. poczciwy Tetris, oraz znane i lubiane Pokemon Red & Blue.
.

Powrót do przeszłości GAME BOY – TOP 5 AKCESORIÓW


Do smaku zg(Red.)zi serwują nam także ranking 5 najtrafniejszych akcesoriów do GB od Nintendo. Znajdziecie tu m.in. Game Boy Camera, oraz…zresztą zobaczcie sami!
.

To były podsumowania minionego A.D. 2009. A jakie premiery czekają nas w najbliższych miesiącach?


Na pewno warto poczekać na Dead Space 2, który zawita w naszych napędach prawdopodobnie dopiero pod koniec roku. Ponadto w nowym PE playtest Sonic & Sega All-Stars Racine, czyli kolejnej – tym razem wyścigowej – gry z czołowymi postaciami Segi, w którą będziemy mogli pograć już w lutym. Następny w kolejce ustawia się Super Mario Galaxy 2, który szykuje się do miana najlepszej platformówki wszech czasów. Czy rzeczywiście tak będzie? Przekonamy się jeszcze w tym roku. Oczywiście nie można zapomnieć o obszernej zapowiedzi przyszłego megahitu PS3, Heavy Rain. Grę-film ujrzymy już 24 lutego. Niedługo, bo 9 lutego pogramy również w kontynuację świetnego Bioshocka – Witaj Big Daddy. Na horyzoncie widać już najnowsze dzieło studia Rebellion, czyli Alien vs Predator, w którego pogramy już 26 lutego. Ostatnim tytułem na liście jest najnowszy Final Fantasty XII, który zapowiada się na kolejnego killera Square Enix. 9 marca, napędy w naszych konsolach będą latać!
.

Recenzje


W recenzjach w tym miesiącu nie jest zbyt tłoczno, jest to oczywiście spowodowane ilością podsumowań, których jak wcześniej wspomniałem było aż 11! Tak więc właścicieli PS3 zainteresują na pewno recenzje Dark Void, oraz Army of Two: The 40th Day. Wielbicieli sprzętu z pod znaku MS, oprócz dwóch wspomnianych wcześniej tytułów zainteresuje na pewno jedna z pierwszych na świecie recenzja wyczekiwanego Mass Effect 2. Pozycja obowiązkowa! Na Wii w styczniu mało, ale nie byle co. Pod lupę trafia Sileni Hill: Shattered Memories. Nie wierzyłeś w dobry survival horror na pierdółkowatą Wii? Przeczytaj koniecznie.
.

Inne


 • W styczniowym Pockecie recenzje 4 tytułów, które zbombardowały nasze kieszonsolki w ostatnim czasie. Dla wielbicieli piłki porównanie FIFA 10, oraz PES 2010, fani strategii, oraz rpg powinni zawiesić oko na Might & Magic: Clash of Heroes i najnowszym dziele Nintendo – The Legend of Zelda: Spirit Tracks.
 • Bez Tektury niesie nam w tym miesiącu kilka interesujących smaczków jak level kit do LBP w stylu Piratów z Karaibów, czy Call of Duty Classic.
 • Co w strefie „Hardkor”? Jak zwykle, dużo i na temat. Szczególnie polecam zapoznać się z dyskusją na temat najnowszego filmowego hitu Jamesa Camerona, czyli (a jakżeby inaczej!) Avatara. Nie traćcie czasu, zobaczcie sami.
 • 14 lat istnienia redakcji nie mogło obyć się bez fajerwerków. Na łamach PE dwustronicowy, humorystyczny przegląd lat minionych. Zdjęcia powalają, musicie to zobaczyć!
 • Wraz z nowym rokiem do polskiej sieci wchodzi nowy projekt redakcji PE, czyli Portal PSX Extreme(w skrócie PPE), który będzie odpowiedzią na oczekiwania internatów wobec magazynu. Więcej w najnowszym PE, oraz na www.ppe.pl
Tagi:Tagi:


 1. Badyl
  Styczeń 31st, 2010 at 18:22 | #1

  Opisywany przez Ciebie numer co prawda wyszedł w styczniu, ale jest to już numer „lutowy”, nie „styczniowy”

 2. WyrwijChwasta
  Styczeń 31st, 2010 at 18:47 | #2

  Oczywiście, zdaję sobie z tego sprawę, jak wiadomo PE wydawany jest ok 20-22 dnia miesiąca. Za miesiąc wezmę to pod uwagę i opiszę numer…marcowy :D

 3. wlochatyjoe
  Styczeń 31st, 2010 at 23:04 | #3

  No no no! całkiem fajno fajno :D czekam na kolejne twoje wypociny! piona!

 4. abrasante
  Luty 1st, 2010 at 20:25 | #4

  Ponoć PSX Extreme będzie wydawany drogą cyfrową? Wiadomo Wam coś o tym? Jeśli to prawda, to świetny pomysł i udogodnienie dla osób mieszkających poza Polską, przydałoby się również umożliwić płatność poprzez paypal. Mimo, iż nie lubię dystrybucji cyfrowych (wolę mieć gazetkę w ręce, film na dvd w pudełku, to samo z grami…) to na coś takiego chętnie bym się skusił.

 5. WyrwijChwasta
  Luty 1st, 2010 at 22:27 | #5

  Tak, jak przeczytac mozna w # 150 na Portalu PSX Extreme magazyn będzie dystrybuowany cyfrowo, oczywiscie za opłatą.

 6. Antari
  Luty 1st, 2010 at 23:35 | #6

  Jak dla mnie to początek końca starego dobrego PSX Extreme…

  Od teraz nazywać się będą Butcher Extreme. Normalnie nie miałbym nic przeciwko ale sytuacja w której jeden redaktor pisze do 5-6 działów niegdyś obsadzanych przez inne ”ikony” polskiego gamingu to już jakaś kpina. Ogólnie traci na tym klimat pisma i jego wyjątkowość. Listy (obsadzane niegdyś przez Hiv’a), co nowego, okiem maniaka, HC room, do tego recenzje, Hide park, zgrentgen, newsy w konsolometrach… wszędzie butcher… na prawdę rzygać się chce… a to dopiero początek bo przecież rzeźnik ma także prowadzić ppe.pl czyli ”nowy” portal psx extreme. Odejście Hiva, Aju, Sentiego (RIP) czy Stara, Shivy, to ogromne straty, których nie da się przeboleć słowem ”a jakoś będzie”. Nie ważne czy butcher będzie zapierdalał za 10-ciu czy 15-stu… w prasie cenię sobie różnorodność poglądów redaktorów i niewybredną publicystykę. Niestety na chwilę obecną pierwszy z tych czynników leży na całej linii – butcher ma wyrobione zdanie na pewne tematy i gdy czytam jego wypowiedz w kolejnych działa odnoszę wrażenie gigantycznego de ja vu… ciągle to samo, na prawdę spore rozczarowanie.

  Coraz więcej debilnych reklam oddzielających nierzadko recenzje czy playtesty, pełno jakichś rankingów, przypominajek stricte dla graczy niedzielnych coby mogli się odnaleźć w tym ”zakręconym świecie” – dla kogoś kto śledzi scenę w internecie to typowe zapychacze miejsca, nic nie wnoszą a poziomem często odbiegają od tego co przeczytać można na necie ze względu na ograniczoność czasową.

  Trzecia kwestia to design poszczególnych działów. Na prawdę nie wiem czy grafik przechodzi jakiś kryzys wieku średniego czy też ”tożsamości” bo zmienianie praktycznie co miesiąc designu graficznego poszczególnych działów takich jak ”szmugler” czy ”to było grane” to jakiś żart o_O

  Gdy otwieram ulubione czasopismo chcę wiedzieć gdzie co jest, mieć łatwy dostęp do najpotrzebniejszych działów a nie jak w tym miesiącu otwieram i zastanawiam się o co w ogóle chodzi… pomyliłem gazety czy jak? Na prawdę spory zawód, mam nadzieję że to tylko chwilowy kryzys i w następnym miesiącu sytuacja ulegnie zmianie na lepsze.

 7. BeaR
  Luty 2nd, 2010 at 12:48 | #7

  @abrasante
  Jeżeli to prawda, to ludzie korzystający z torrentów będą wniebowzięci ;)

 8. abrasante
  Luty 2nd, 2010 at 17:04 | #8

  Mam nadzieję, że będzie jakieś porządne zabezpieczenie „anty p2p”.

 9. Inlagd
  Luty 2nd, 2010 at 20:51 | #9

  abrasante :
  Mam nadzieję, że będzie jakieś porządne zabezpieczenie “anty p2p”.

  Aplikacja do łapania screenów obsługująca scrollowanie okna i gotowe. W najgorszym przypadku PrtScr, chociaż jeszcze nie musiałem posuwać się aż do tak żmudnej metody.

  Od jakiegoś czasu jestem zmuszony do takich praktyk, bo kupuję kilka tytułów i nie mam zamiaru zależeć od tego, czy np. mogę połączyć się z serwerem wydawcy za każdym razem, kiedy chcę coś przeczytać i czy łaskawie zostanie mi udostępnione to, za co zapłaciłem (e-kiosk.pl).

 10. Antari
  Luty 12th, 2010 at 11:49 | #10

  Pamiętamy, pamiętamy :) Co nie zmienia faktu że wszechobecność ”Rzeźnika” w ubiegłym miesiącu dała mi osobiście odczuć że coś jest nie tak. Tak jak swego czasu na miejsce Stara wskoczył Zax tak teraz Roger, Rozbo, Soq (Komodo to już stary wyga :) dołączają do ekipy. Brakuje ludzi tworzących klimat odróżniających tę gazetę od ”powszechności”, młode wilki, świeża krew ok, ale te ”osobowości” potrzebują czasu na rozwinięcie skrzydeł i przekonanie mnie do ich publicystyki. Możliwe że ja już za stary jestem i po periodykach oczekuję właśnie stałości, pewności że to co kupię będzie mi oferować dokładnie to co kiedyś. A tu dupa bo wszak kto się nie rozwija ten się cofa :P Zobaczymy za kilka dni co oferuje ”stary-nowy” Extrim :-P

 11. Tomcio
  Luty 12th, 2010 at 11:11 | #11

  Abrasante, wiesz o tym, że istnieje coś takiego, jak „prenumerata zagraniczna”? Płaci się trochę więcej niż normalnie, ale w zamian za to gazetka trafi do każdego zakątka świata. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby ją zamówić. A warto, warto jak cholera, bo PE obecnie jest najlepszym czasopismem growym w Polsce, a i do czołówki europejskiej się z całą pewnością zalicza.

  Jestem Czytelnikiem PE od ośmiu lat i dla mnie odejście kiedyś najważniejszych redaktorów nie oznacza od razu katastrofy. Rzeczywiście, fanom może brakować zwariowanych recenzji HIVa bądź zajebistych moim zdaniem tekstów Sentinela (spoczywaj w pokoju… Smutno się robi na wieść, że Bóg zabiera nam takich ludzi). Pamiętajmy jednak, że do grona Zg(Red.)ów dołączyła niedawno całkiem spora ekipa ludzi, którzy rzeczywiście znają się na rzeczy. Mam tu na myśli Rogera, Rozbo, Soq, Komoda zresztą też, jednak on związany jest z czasopismem od jakiegoś już czasu.

 12. Tomcio
  Luty 16th, 2010 at 11:07 | #12

  Ekhem… Przejrzałem wczoraj wieczorem najnowszy numer PE. Jeszcze raz, na spokojnie, zwracając uwagę przede wszystkim na ilość tekstów Butcher’a. No i rzeczywiście, niektórym może się wydawać, że to on przejmie niebawem władzę w tym miesięczniku ;] Pragnę zwrócić uwagę na jego jeden tekst, poświęcony Alien vs Predator (zapowiedź). Wg mnie Butch tutaj pokazał, na co go stać (dobra wkręta), a w reszcie tekstów… trochę już się wypalił. A z tym PPE.pl to świetny żart, strona do dzisiaj nie działa ;]

 1. Brak jeszcze trackbacków