Home > Felieton > Flash Mob

Flash Mob

Flash mob to bardzo interesujące zjawisko społeczne, po angielsku znaczy „błyskawiczny tłum”. Inicjatywa ta to nic innego, jak zebranie wielkiej ilości ludzi w jednym miejscu w krótkim czasie (chociaż ostatnio często jest to zorganizowana, masowa akcja). Cale to działanie ma na celu wywołanie krótkiego zdarzenia, odegrania sceny ergo zrobienia czegoś, co normalnie by się nie dało. Flash mob to spory szok dla zwykłych, przypadkowych widzów. Organizowany jest zazwyczaj za pomocą internetu lub sms’ów.

W internecie można znaleźć informację co do roku wykonania pierwszych flash mobów. Organizacja określająca się jako Mob Project pierwsza zapoczątkowała inicjatywę w 2003 roku, w Nowym Jorku. Wtedy właśnie uczestnicy dopytywali się w sklepie sieci Macy’s o „dywanik miłości dla komuny”. Później zorganizowali dlash mob w sklepie z zabawkami, polegał on na oddawaniu czci wielkiej figurce dinozaura. Potem lawina się rozpoczęła, klaskanie w ekskluzywnym hotelu, oglądanie fikcyjnego przedstawienia…

Flash mob stał się niesamowicie popularny na świecie, również w Polsce. Najbardziej znane organizacje organizujące flash moby to:

 • Global Flash Mob Committee
 • Mob Project (Nowy Jork, USA)
 • SydMob (Sydney, Australia)
 • Fmob RU (Rosja)
 • Warszawski Front Abstrakcyjny (Warszawa)
 • FLOB (różne miasta Polski).

Największą polską grupą flashmobową, a zarazem jedną z największych na świecie, jest Warszawski Front Abstrakcyjny, który od 2003 roku zrealizował już kilkadziesiąt akcji. FLOB to również bardzo popularna gruba miłośników tej inicjatywy. Jednak największy polski flash mob nie należy do żadnej z tych grup. W maju 2007 roku, w poznańskim Starym Browarze, przez grupę POGO został zorganizowany klasyczny flash mob, polegający na zorganizowaniu strzelaniny z wyimaginowanymi pistoletami i padaniu na posadzkę. Trwało to około trzech minut, tworząc zamieszanie na niespotykana dotąd skalę. Nic dziwnego, skoro uczestniczyło w nim 2000 ludzi!

Mówiąc o flash mobach nie można nie wspomnieć o grupie Improv Everywhere. Grupa ta posiada na swoim koncie na Youtube dziesiątki filmików z wielu różnych flash mobów, ich popisowym numerem jest „The mp3 experiment”, gdzie uczestnicy po pobraniu pliku mp3, odsłuchują go w jednym miejscu i wykonują szereg poleceń.

Inną grupą fanów flash mobów jest FML (Flash Mob Lębork), w skład której wchodzą głównie mieszkańcy Lęborka. Bardzo szybko zdobyli zaufanie, dzięki czemu przy pierwszym spotkaniu zgromadzili pokaźną ilość ludzi. Flash mob został zauważony również przez media i agencje reklamowe, można było zobaczyć podobne inicjatywy w reklamach Gazety Wyborczej czy Play. jednak w pewnym stopniu jest to sprzeczne z główną myślą przewodnią inicjatywy – Flash mob organizowany jest dla zabawy, nie pieniędzy.

Istnieje wiele różnych rodzajów flash mobów, od klasycznych, jak wyżej wymienione „strzelanie się”, czy „BANG!” polegający na momentalnym rzuceniu się na podłogę i udawaniu nieprzytomnego. Kolejnym popularnym scenariuszem jest bitwa na poduszki, ślady po tym flash mobie pozostają przez długi czas. Niektóre grupy jednak inwestują w oryginalność. Spotkanie z parasolkami, niszczenie pirackich płyt (akcja miała na celu zwrócenie uwagi rządu Włoskiego na szerzące się piractwo). Prawdopodobnie od inicjatywy flash mobów wzięły się takie rzeczy jak Zombie Walk albo Free Hugs. Ale o tym innym razem…

Jeśli mieszkacie w jakimś dużym mieście, zróbcie to! Jutro, pojutrze, w niedzielę po kościele. Napiszcie sms’a do 4 znajomych, niech i oni wyślą do 4 swoich. Może się okazać, że pod Pałacem Kultury, lub w centrum Krakowa udało się wam zgromadzić setkę osób tylko po to, by postrzelać do siebie z „pistoletów” Tak for fun ^^


.

.

.
(na początku przez chwilę dobrze widać, na czym polegają „przygotowania” do flash moba)

Tagi:Tagi: , ,


 1. daf
  Luty 17th, 2010 at 23:04 | #1

  Uczestniczyłem kiedyś w bydgoskim flash-mobie w galerii handlowej, jednak nie wypadło to wszystko zbyt udanie. Zabrakło zgrania, a dużo ludzi nie doczytała dokładnie wskazówek. ; )

 2. MaQ
  Luty 17th, 2010 at 23:08 | #2

  Ja uwielbiam akcje Improv Everywhere;) Polecam zapoznanie się z nimi:)
  http://improveverywhere.com/

 3. abrasante
  Luty 17th, 2010 at 23:20 | #3

  @MaQ: Yyy, przecież Dr.Agon podał link do ich kanału na YT, hehe :) Pobieżnie czytamy teksty? :P

  Pomysł na wpis świetny, uśmiałem się po obejrzeniu filmiku z klimatem MJ’a. Pozytywnie, pozytywnie!

 4. MaQ
  Luty 18th, 2010 at 01:17 | #4

  LOLXD Linka na niebiesko faktycznie nie zauważyłemXD ^^ Dlatego wrzuciłem odwołanie do stronkiXD Jeszcze kilka minut temu dałbym sobie rękę uciąć, że był czarny:)
  Jutro, a w zasadzie dziś zrobię sobie przegląd tych polskich grup bo nie słyszałem o nich. Głównie oglądałem zagraniczne;)

 5. maciejjo
  Luty 18th, 2010 at 10:06 | #5

  Hehe, bylem tam wtedy w Starym Browarze :D Tłum był taki, że szkoda gadać…

 6. Rokugatsu
  Luty 18th, 2010 at 14:57 | #6

  O rany, widziałem to już jakiś czas temu na YT i powiedziałem sobie, że kiedyś wezmę w czymś takim udział :D To jest genialne! Uwielbiam takie akcje.
  To UWIELBIAM :D :
  http://www.youtube.com/watch?v=dkYZ6rbPU2M&feature=SeriesPlayList&p=9C5623622606791F

 7. MWK
  Luty 22nd, 2010 at 13:13 | #7

  Kurcza, flash mob daje rade, ledwo co pamiętam kiedyś daaaawno dawno temu w Rzeszowie była ustawka albo na rynku albo na „wielkiej cipie”, zebrało się naprawde sporo ludzi i całość polegała na tym, że nagle (chyba poprzedzał to wspólny krzyk ale tego też już nie pamiętam) wszyscy dawali dyla gdzie się tylko da! Naprawde wiele przypadkowych przechodniów miało w gaciach, że jakaś panika wybuchła, bomberman albo zaraza hehe

  Od tamtego czasu już nigdy nie słyszałem o kolejnych ustawkach – może ktoś pamięta?

 1. Brak jeszcze trackbacków