Home > Felieton, Gry, Zestawienia > 30 ciekawostek o grach wideo [cz. 1]

30 ciekawostek o grach wideo [cz. 1]

Głodni ciekawostek? Świat gier wideo posiada ich mnóstwo! Gdzie pracował Mario zanim został hydraulikiem? Jak wykiwać duchy w Pac-Man’ie? Gdzie się podziały japońskie rezerwy finansowe i co mają z tym wspólnego twórcy Space Invaders? Dlaczego mój kot nie załatwia się w kuwecie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym oto, krótkim ale treściwym spisie 30 ciekawostek o grach wideo.

.

1 – W 1972 Ralph Baer stworzył Magnavox Oddysey, pierwszą w historii konsolę. Sześć lat później stworzył Simon (1978), najpopularniejszą zabawkę elektroniczną.

.

2 – Pierwszą pracą Mario było stolarstwo (w pamiętnej odsłonie Donkey Kong) a nie naprawianie rur. Wtedy też nie nazywał się Mario a Jumpman.

.

3 – OXO (1952), gra na wzór „kółko i krzyżyk”, jest uznawana za pierwszy tytuł z grafiką w historii (gry tekstowe już istniały). Tutaj jednak można polemizować, ponieważ w 1947 roku pojawił się program symulujący tory pocisków balistycznych, wówczas praktycznie nikomu nie znany, poza autorami.

.

4 – Kształt Pacman’a narodził się pewnej nocy w głowie twórcy. Tohru Iwatani na kolację z przyjaciółmi zamówił pizze, pomysł pojawił się po skosztowaniu pierwszej porcji.

.

5 – W Japonii, po pojawieniu się Space Invaders, ludzie skarżyli się na niedostatek monet. Postanowiono zmniejszyć koszta jednej rundy, lecz nie poprawiło to sytuacji. Rząd był zmuszony wypuścić w obieg większą liczbę monet.

.

6 – Najlepszym graczem w Pacmana jest Billy Mitchel, który zdobył 3.333.360 punktów dochodząc do 255 poziomu (przedostatni poziom). Warto dodać, że dokonał tego na jednym życiu i zbierając wszystkie owoce.

.

7 – Pierwszą maszyną arcade jaka przyjmowała monety była Computer Space. Pojawiła się na rynku w listopadzie 1971 roku dzięki Nutting Associates. Pieniądze jakie zarobili jej twórcy, Nolan Bushnell i Ted Dabney, przeznaczyli na stworzenie Atari.

.

8 – Pierwszym „jednorękim bandytą” w historii był Liberty Bell skonstruowany w San Francisco w 1891 przez niemieckiego mechanika Charlesa Feya. Był on zainspirowany odmianą Pokera. Maszyna nagradzała graczy napojami i papierosami, a nie pieniędzmi jak to ma miejsce aktualnie.

.

9 – Dzięki występującemu błędowi, który pojawia się w chip’ie TIA na Atari 2600 oraz przy użyciu techniki zwanej H-Strobe, było możliwe przeportowanie Space Invaders z maszyn arcade na Atari 2600. Wygląda na to, że najlepsza gra na Atari 2600 pojawiła się poprzez błąd maszyny.

.

10 – Polybus jest najbardziej tajemniczą grą arcade wszech czasów. Nie występuje ani jedna kopia. Legenda mówi, że owy tytuł pojawił się tylko w kilku miejscach w Portland (Oregón) i był to eksperyment prowadzony przez rząd USA, który był wstanie doprowadzić gracza do szaleństwa, koszmarów czy utraty pamięci. Owa historia miała miejsce w jednym z odcinków The Simpsons, maszyna arcade z Polybius pojawiła się w salonie gier video, do którego zagląda Bart.

.

11 – W przeciwieństwie do tego jak myśli większość, Sega pierwotnie była firmą amerykańską. Jej początkowa nazwa brzmiała Service Games (SeGa), a firma zajmowała się importem i naprawą maszyn arcade sprowadzanych z Japonii.

.

12 – Nie wszystkie gry z serii Street Fighter to gry z gatunku bijatyk. Street Fighter 2010 to futurystyczna gra akcji (przygodowa), w której główny bohater, Kevin, przedziera się przez hordy stworzeń i mutantów. Jak to zwykle miało miejsce, Capcom América, stosując swoją strategię komercyjną, zmienił imię Kevin na Ken.

.

13 – Treamcast to nazwa pirackiej konsoli kompatybilnej z Dreamcast, która oprócz tego posiada wyświetlacz LCD. Wielkim zaskoczeniem jest, że chińska firma produkująca ów sprzęt zdecydowała się na przerobienie Dreamcast’a, który komercyjnie nie uzyskał wielkiego sukcesu.

.

14 – Po sukcesie komercyjnym jaki odniósł film E.T., rozpoczęto prace nad stworzeniem gry na Atari 2600. Twórcy byli tak pewni, że gra odniesie sukces, że ponoć wyszło więcej kartridży z owym tytułem, niżeli konsol było na rynku. Produkt do tego (jak się okazało w efekcie) był nudny i miał poważny błąd w rozgrywce. Atari było w kropce i ludzie odpowiedzialni nie wiedzieli co zrobić z dużą sumą kartridży. Według pewnej legendy, w tak beznadziejnej sytuacji Atari zdecydowało się na zakopanie pozostałych gier z przygodami E.T. na pustyni w Nowym Meksyku. W ten sposób zaoszczędzili na kosztach magazynowania tylu gier. Ponoć w miejscu gdzie je zakopano widnieje tabliczka z napisem: „Tutaj spoczywa E.T. wraz ze swoją rodziną”. Tutaj znajduje się parodia próby wykopania gier.

.

15 – W wersji arcade Pacman nie ma możliwość pauzowania gry, lecz jest pewne forma na odetchnięcie. Istnieje bowiem pewne miejsce w labiryncie, do którego możemy dotrzeć, gdy jeszcze żaden duszek nie pojawił się na planszy. Gdy tam wejdziemy istnieje duże prawdopodobieństwo, że duszki nas nie dosięgną.

.

16 – Jeden z ciekawszych sekretów w grze Super Mario Bros na konsolę NES to Minus World, potocznie nazywany Światem -1. Dotrzeć tam możemy przechodząc przez ścianę na końcu drugiego poziomu, a sama sekretna plansza ma miejsce pod wodą. Niestety, lecz nic dobrego nas nie czeka po dostaniu się tam. Mario docierając do końca planszy, zaczyna od nowa i tak do skutku, aż minie czas i zginie. Dla ciekawych jak to wygląda, tutaj filmik.

.

17 – Firma Nintendo została stworzona w 1889 roku przez Fusajiro Yamauchi. Na początku swojego istnienia zajmowała się sprzedażą ręcznie malowany kart, dumnie nazywanych Hanafuda. Cieszyły się sporą popularnością. W 1956 roku Hiroshi Yamauchi (wnuk Fusajiro) odbył podróż do Stanów Zjednoczonych, aby przeprowadzić zebranie z ówczesnym liderem zajmującym się produkcją kart w Ameryce. Wtedy zrozumiał jak relatywnie małe jest jego pole do popisu i rozszerzył produkcję na USA. Przy okazji podpisał umowę z Disney’em na możliwość przedstawienia jego postaci na kartach.

.

18 – W Chinach wprowadzono zakaz dla niepełnoletnich, który kategorycznie zabrania grania powyżej trzech godzin dziennie w gry online. Zakaz ten wprowadzono po kilku zgonach graczy po zbyt długim obcowaniu z grą.

.

19 – Doskonale znany wszystkim fanom Nintendo, Dr. Kawashima, ojciec serii Brain Training nie zarobił złamanego grosza na swoim „best sellerze”. Pieniądze skumulowane ze sprzedaży, czyli około 15 milionów euro, Kawashima przeznaczył na szczytny cel, jakim niewątpliwie jest dofinansowanie badań walki z rakiem. Według niego, jego miesięczny zarobek w wysokości 70.000 euro z pracy na Uniwersytecie Tokohu, to wystarczająca kwota aby żyć godnie.

Drugą ciekawostką odnośnie tego pana jest fakt, iż tak naprawdę nie przepada on za grami video, a swoim dzieciom pozwala tylko na godzinę grania dziennie.

.

20 – Pierwszą komercyjną maszyną arcade od Atari był Pong. Jego model został ustawiony na stacji paliw przez Nolan’a Bushnell’a. Gdy Nolan wrócił po zarobek, okazało się, że maszyna była zepsuta. Pong był wypchany po brzegi monetami.

.

21 – Breakout to nazwa gry arcade z 1976 roku, która jest wersją Ponga dla jednego gracza (dopiero w późniejszych latach powstał tytuł Arcanoids). Al Alcorn, inżynier z Atari i twórca Pong’a stworzył prototyp, który wymagał jednak potężnej ilości mikrochipów do działania. Coś z tym trzeba było zrobić, inaczej maszyna nie mogła trafić na rynek z powodu zbyt wysokich kosztów produkcji. Szukając rozwiązania, Nolan Bushnell wpadł na pomysł zorganizowania „wyzwania” dla swoich pracowników, które polegało na zmniejszeniu ilości chip’ów, lecz w taki sposób aby maszyna nadal była sprawna. Zwycięzca miał dostać pokaźną sumę dolarów za swój wyczyn. Steve Jobs dowiedział się o wyzwaniu i zaproponował je swojemu koledze – Steve’nowi Wozniak, który w przeciągu 72 godzin zmniejszył ilość chip’ów z 72 na 25. To jednak zachłanny Steve Jobs odebrał nagrodę i dał Wozniak’owi małą jej część. Wozniak po pewnym czasie dowiedział się o zorganizowanym wyzwaniu, lecz Jobs obiecał, że dużą część wygranej przeznaczy na założenie firmy Apple. Nie ma to jak posiadanie kolegi, który zna się na rzeczy, prawda panie Jobs?

.


.

22 – Pacman to pierwsza postać z gry komputerowej, która została przeniesiona na ekrany telewizorów. Serial miał co prawda tylko 43 odcinki opowiadające o tym samym… pewnie dlatego tak szybko się skończył. Jak pewnie większość z Was wie, szykowany jest film pełnometrażowy o Pac-manie.


.

23 – Od 18 level’u, duszki z Pacmana przestają zamieniać się w niebieskie i nie ma możliwości pożarcia ich.

.

24 – Najbardziej renomowaną grą ze swoją barwną historią jest Nintendo World Championships 1990 na konsolę NES. Istnieje tylko 116 jej odpowiedników. Za każdym razem gdy pojawia się na aukcji Ebay, jej koszt podchodzi do zawrotnych sum. Więcej o kartridżu, który można było zdobyć w konkursie organizowanym przez Nintendo – tutaj. Wywiad z jednym z uczestników – tutaj.

.

25 – Design Triforce z serii Zelda jest wzorowany na sztandarze feudalnego klanu japońskiego Hojo.

.

26 – Pierwszą maskotką Segi był Alex Kidd.

.

27 – Pewien amerykański reprezentant Capcom skomentował, że w grze Final Fight mało pochlebnym jest fakt, iż główni bohaterowie przeciwstawiają się kobietom w walce. Japoński grafik, który był za to odpowiedzialny, zaznaczył jednak, że w grze kobiet w ogóle nie było. Gdy reprezentant Capcom zapytał go o Poison i Roxy, ten odpowiedział, że to nie dziewczyny, a transseksualiści. W finalnej wersji gry zmieniono uczesanie i ubrania owych „pań”.

.

28 – Nintendo innowacyjności nigdy nie brakowało. Przykładem jest to, że jako pierwsi wprowadzili krzyżak do pada, a miało to miejsce w przypadku konsoli NES. Jednak podobny system kontroli posiadał Mattel Intellivision, który był wstanie odróżnić aż 16 różnych kierunków po najechaniu na dysk palcem.

.

29 – Final Fantasy VII pierwotnie miał się pojawić na konsoli Nintendo 64 i właśnie na tą platformę był tworzony. Jednak pojawiły się liczne dyskusje pomiędzy Square i Nintendo, a wszystko to za sprawą relatywnie małej pojemności kartridży na 64-bitowy produkt Nintendo, która w znaczny sposób ukrócała możliwości programistów. W efekcie zniesmaczony Square i bez wyjścia wypuścił swoją perełkę na konsolę Sony (Playstation) na 3 płytach CD.

.

30 – Pacman w Japonii jest znany jako Puck-man, jednak gdy ów tytuł pojawił się na rynku amerykańskim, twórcy zmuszeni byli na zmianę jego nazwy, bowiem poprzednia wprowadziłaby zbyt wiele zamieszania, mając na uwadze podobieństwo słowa „Puck” oraz „Fuck”.

Tłumaczenie / pomysł: Pixfans

Tagi:Tagi:


 1. MaQ
  5 sierpnia, 2010 at 23:35 | #1

  Aż miło się czyta takie ciekawostki:) Niektóre znałem, ale pomimo tego świetny artykuł:) Bo i tak poznałem wiele ciekawych rzeczy ze świata gier o których nie miałem pojęcia;D Dzięki Abra!!:)

 2. Jaldd
  6 sierpnia, 2010 at 00:07 | #2

  2, 4, 6, 7, 10, 12, 14, 16, 20, 24, 29 znałem, ale nie powiem ciekawostki ciekawe i miło mi sie je czyta, czekam na kolejną garść ciekawostek !

 3. Tomasz „abrasante” Karulski
  6 sierpnia, 2010 at 00:08 | #3

  czyli aż o 21 poszerzyła się Twoja wiedza, a to duży plus :)

 4. mcfly
  6 sierpnia, 2010 at 01:21 | #4

  12 z 30 ciekawostek znałem ale i tak artykuł świetny. Czekam na kolejna część/części.

 5. Paweł „daf” Fliegel
  6 sierpnia, 2010 at 07:51 | #5

  Dałbym nieco wyżej grafikę tytułową. ; )

 6. Krupier
  6 sierpnia, 2010 at 10:03 | #6

  Jeszcze nie czytałem, ale grafika tytułowa zacna. ;]

 7. Morden
  6 sierpnia, 2010 at 10:30 | #7

  Oprocz Mitchell’a ten sam wynik w Pac-Man osiagnelo piec innych osob, chociaz on byl pierwszy. Niespelna miesiac od ustalenia rekordu te same punkty osiagnal Rick Fothergill.

 8. Bodzio
  6 sierpnia, 2010 at 12:10 | #8

  świetny tekst :) część rzeczy wiedziałem, część chyba na R-S czytałem, a części nie znałem :)

 9. loQ
  6 sierpnia, 2010 at 17:05 | #9

  Bardzo fajny artykuł, choć kilka również znałem.

  Tylko ta grafika tytułowa jakoś tak niefortunnie ucięta. ;P

 10. johnny
  6 sierpnia, 2010 at 19:01 | #10

  no fajne fajne a co z recenzjami prasy dawno nie było… jade na wakacje bym sobie jakiś może kupił

 11. Tomcio
  6 sierpnia, 2010 at 22:49 | #11

  Niedługo będzie, trochę miałem kłopotów w trakcie pisania, ale już jest wszystko w porządku i tekst zagości na łamach bloga na dniach.

 12. Adept
  7 sierpnia, 2010 at 13:51 | #12

  27 -> Nie wiem co złego jest w biciu kobiet :-)

 13. akira5
  7 sierpnia, 2010 at 19:40 | #13

  Nieźle wyszedłeś Abrasante z tym Graj Bojem :D

 14. Mariusz Wełna
  7 sierpnia, 2010 at 20:50 | #14

  Co znaczy to zdanie? Chodzi mi o słowo „importacja”:

  „Jej początkowa nazwa brzmiała Service Games (SeGa), a firma zajmowała się importacją i naprawą maszyn arcade sprowadzanych z Japonii.”

 15. czeslaw
  7 sierpnia, 2010 at 21:00 | #15

  Nieładnie, jak się zrzyna, to chociaż warto napisać, skąd…
  http://www.portalnet.cl/comunidad/showthread.php?t=312683

 16. Alien
  7 sierpnia, 2010 at 21:15 | #16

  FF7 nie bylo tworzone na N64 nigdy, na N64 tworzono prototyp FF64, ktore bylo FF6 w 3D. Poczytac mozna o tym chocby na final fantasy wikia.

 17. Tomasz „abrasante” Karulski
  7 sierpnia, 2010 at 21:37 | #17

  @czeslaw – Link, który podałeś, to zrzynka z realnego źródła, z którym współpracuje i mam pozwolenie na tłumaczenie.

  @Mariusz Wełna – chodziło o „import”, poprawiłem.

 18. czeslaw
  7 sierpnia, 2010 at 21:58 | #18

  @Tomasz „abrasante” Karulski
  A jakie to źródło i czemu nie podałeś do niego linka?

 19. Tomasz „abrasante” Karulski
  7 sierpnia, 2010 at 22:09 | #19

  @czeslaw – jest podane na samym dole artykułu.

 20. Northman
  7 sierpnia, 2010 at 22:09 | #20

  Nr 13: „chińska firma produkująca ów sprzed”. Podejrzewam, że chodzi o „sprzęt”.
  Nr 30: „Pacman w Japonii jest zwany jako Puck-man”. Jest znany…
  „Importacja” na szczęście już poprawiona.
  Ogólnie fajne.
  Wykop pozdrawia.

 21. Kwpolska
  8 sierpnia, 2010 at 10:24 | #21

  do numerka szesnastego mam przyjemność zgłosić błąd. Świat nazywał się nie minus jeden, a „spacja myślnik jeden”. gra nie umiała wyświetlić prawdziwego numerka świata, 36-1. Ja miałem (nie)przyjemność odkryć świat 0-1: http://www.youtube.com/watch?v=WzaOstWfj_0

 22. Grzechu
  8 sierpnia, 2010 at 12:41 | #22

  Kolejna ciekawostka do kolejnej części:

  Firma Square miała wydać swoją ostatnią grę (jak sama nazwa „final” wskazuje) na rynek o nazwie „Final Fantasy”, jednak stała się taka popularna, i tak dobrze się sprzedawała, że tytuł doczekał się swojej XII odsłony na konsolę PS3 a firma do dzisiaj istnieje i ma się dobrze.

  A tak po za tym fajny artykuł ;D

 23. Rokugatsu
  11 sierpnia, 2010 at 10:11 | #23

  O wielu rzeczach z tej listy nie wiedziałem :D

 24. SroQ
  12 sierpnia, 2010 at 15:36 | #24

  Osobiscie dodalbym jeszcze od ciekawostki o FFVII, że za tą decyzję Square otrzymało wieloletnie embargo na wydawanie gier na konsolach Nintendo.

 25. guzik
  15 sierpnia, 2010 at 10:38 | #25

  dobry materiał – czekam na więcej ciekawostek ;)

 1. Brak jeszcze trackbacków